Munkatársak

Kovács Lajos - elnök

Szerencsés vagyok, hiszen a Klímabarát Települések Szövetségének történetét az alapításától, 2009-től, mint alapító tag önkormányzatának képviselője követhettem nyomon, sőt nagyon hamar az elnökség tagjaként viszonylag közelről részt vehettem annak alakításában is. A lelkes részvétel 2014-től számomra komoly feladattá, megtiszteltetéssé változott. Mint Szövetségünk elnöke, büszke vagyok a megtett útra. Tagönkormányzataink aktív támogatásával közösségünk szoros szakmai kapcsolatokat épített, eredményes pályázatok nyert el és azok megvalósításával bizonyította, hogy a éghajlatvédelem megkerülhetetlen szereplőjévé vált. Eleinte csodabogarak voltunk, de lassan felnőtt mellettünk a mainstream. Ettől függetlenül célunk és küldetésünk ugyan az maradt, néhány téglával hozzájárulni egy élhetőbb, fenntarthatóbb és emberibb világhoz!

 

Rózsa Zoltán- ügyvezető titkár

Mindig is érdekeltek a települések, azok komplexitása, urbanisztikai és természeti kihívásai. Immár 20 éve, hogy a közigazgatásban dolgozom, ebből 15 évig városrendezéssel, az épített és természeti értékek védelmével, jogszabályalkotással foglalkoztam, majd az utóbbi 5 évben feladataim fókuszába kimondottan a környezetvédelem, fenntarthatóság, biodiverzitás és klímavédelem került. Jelenleg a Hegyvidéki Zöld Irodát vezetem. A Szövetség munkáját főleg a budapesti tapasztalataimmal tudom segítem a közigazgatás, hazai és nemzetközi pályázatok, stratégiaalkotás, valamint a szemléletformálás területén.

Kiss Bence Álmos - Projektvezető

2021 őszén csatlakoztam a Klímabarát Települések Szövetségének szakmai gárdájához. Etnológus-antropológusként megtanultam, hogy a helyi közösségek igényei és értékei képezik a fenntartható változás biztos alapjait. Közigazgatás-szervezőként és a közigazgatásban eltöltött idő alatt tapasztaltam, hogy ezeknek a lokális igényeknek a becsatornázásához szükséges egy olyan rendszer felállítása, melyben a sok-sok helyi erőforrásból innováció és fontos tapasztalatok születhetnek. Környezetgazdászként tudom, hogy ezek az innovációk csak akkor lehetnek sikeresek, válhatnak követendő, jó példává; ha az adott környezet tiszteletéből, ismeretéből, gyakorlataiból adódnak és annak problémáira reflektálnak, annak lehetőségeiből építkeznek. Jelenleg a Budapesti Corvinus Egyetemen PhD tanulmányaim során városdiplomáciával, a települések között kapcsolatokkal, interakciókkal és együttműködésekkel foglalkozom, melynek során a helyi know how a tudástranszfer révén a tágabb térben is adaptálható, sikeres és jó gyakorlattá válhat. Erre tökéletes példa a Klímabarát Települések Szövetségének munkája, amely a települések klímaváltozásához való minél sikeresebb és hatékonyabb alkalmazkodását segíti elő, továbbá az együttműködés fórumát teremti meg, ahol ezek a fontos tapasztalatok, kipróbált gyakorlatok segítséget és követendő példákat nyújthatnak más települések számára is.

Porhajas Gábor - szakmai referens

2020. ősze óta vagyok a Klímabarát Települések Szövetségének munkatársa, illetve PhD tanulmányaimat folytatom a Budapesti Corvinus Egyetemen. Kutatási területem Győr-Moson-Sopron megye és a Pozsonyi agglomerációs térség, valamint a Csallóköz határon átnyúló kapcsolatai. Gimnáziumi tanulmányaim végén fordult figyelmem a regionalitás, a helyi fejlesztés-politika, a környezetvédelem és a fenntarthatóság irányában, viszont már kisgyermek kora óta elkötelezett híve vagyok, és érdeklődésem középpontjában áll, a közösségi közlekedés, különösen a kötöttpályás közlekedésnek a világa. A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen folytatott tanulmányaim, illetve a Főpolgármesteri Hivatalban töltött gyakorlati hónapjaim során ismertem meg közelebbről is az önkormányzati rendszer működését, és ekkor határoztam el, hogy munkámmal közvetlenül is az önkormányzati szektort szeretném szolgálni. Azért csatlakoztam a Klímabarát Települések Szövetségének a csapatához, mert úgy gondolom, a globális klímaváltozás ellen az önkormányzatok tudnak a legtöbbet tenni és az önkormányzatok ezen tevékenységét kívánom tudásommal támogatni és segíteni Magyarország egyetlen tematikus cél mentén szerveződő önkormányzati szövetségénél.

Dr. Pálvölgyi Tamás - tudományos tanácsadó

30 éve a klímavédelem területén tevékenykedek, pályafutásomat klímakutatóként kezdtem. A 90-es különböző beosztásokban a Környezetvédelmi Minisztériumban dolgoztam, ahol lehetőségem nyílott bekapcsolódni a nemzetközi klímatárgyalásokba is. Az ezredfordulótól a Műegyetem Környezetgazdaságtan Tanszékén docensként számos energiagazdálkodással, éghajlatvédelemmel, stratégiai tervezéssel kapcsolatos tantárgyat oktatok. Kutatási területem elsősorban a természeti erőforrás-gazdálkodás, a fenntarthatóság, valamint a klíma- és energiapolitika témaköreit érinti, publikációim száma meghaladja a százat. 2013-2017. március között a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet igazgatóhelyetteseként, a Nemzeti Alkalmazkodási Központ vezetője voltam, 2014-től tanszékvezető-helyettesként, 2016-2020 között tanszékvezetőként tevékenykedtem. A Szövetség munkáját 2017-től önkéntes munka keretében segítem, elsősorban a tudományos profil erősítése, valamint a szakmai, módszertani és éghajlatpolitikai támogatás területein.

Pusztai Rebeka Petra - önkéntes

Kiskorom óta érdekel a környezetvédelem, és pár éve kezdtem el tudatosan foglalkozni ezzel a témával. Egy zöld konferencián hallottam a Klímabarát Települések Szövetségéről 2019. novemberében, és már akkor tudtam, hogy valahogy része szeretnék lenni a szövetség munkájának. 2020. januárjától vagyok önkéntes a KTSZ-nél, azóta főleg az Instagram oldallal foglalkozom és különböző rendezvényeken segítek. Azért is szeretek itt önkénteskedni, mert ezeknek a tevékenységeknek köszönhetően tágult ki a bennem alkotott kép arról, mi mindent tehetnek a települések és önkormányzatok annak érdekében, hogy megóvják a természeti kincseiket és fenntartható környezetet biztosítsanak a lakóik számára.