Kik vagyunk?
A Klímabarát Települések Szövetsége Magyarország egyetlen tematikus céllal szerveződő önkormányzati szövetsége. A mára több, mint 85 önkormányzati taggal rendelkező szövetség néhány lelkes polgármester és szakértő összefogásával azért jött létre, hogy a szakmai tapasztalatok megosztásával megkönnyítse, segítse helyi, települési szinten az elkerülhetetlen változáshoz történő alkalmazkodást és a kihívásokra történő felkészülést. A Klímabarát Települések Szövetségének tagjai között találunk párszáz fős falvakat, kistelepüléseket, fővárosi kerületeket és megyei jogú városokat is az ország minden részéről.
Mit kínálunk tagönkormányzatainknak, partnereinknek?
A Szövetség többek között szakmai konferenciákkal, képzésekkel, előadásokkal és a pályázati lehetőségeket, szakmai híreket tartalmazó havi hírlevéllel kívánja támogatni partnereit. A Szövetség szolgáltatásai között szerepel emellett klímastratégiák, SECAP-ok kidolgozása, módszertani és pályázati tanácsadás, valamint környezetvédelmi, klímavédelmi fókuszú lakossági kampányok megvalósítása is.
Klímabarát Díj és Klímabarát Fotópályázat
A Klímabarát Települések Szövetsége hagyományteremtő jelleggel 2020-ban elindította a Klímabarát Díj pályázatot, ahol a díjnyertes önkormányzatok szakmai képzésekben és átfogó kommunikációs támogatásban részesülnek. A környezet és a klímavédelem iránt érdeklődő lakosság és civil szervezetek számára pedig a Szövetség 2021-től évente meghirdeti a Klímabarát Fotópályázatot is.
Együttműködő partnereink
A Klímabarát Települések Szövetsége a Polgármesterek Klíma- és Energiaügyi Szövetségének támogató tagja (supporter of Covenant of Mayors) valamint 2018-tól Szövetségünk a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanácsban (NFFT) állandó tagként képviseli önkormányzati szövetségeket és a Tanács munkájában is aktívan részt vesz.
Munkatársaink
Kovács Lajos
Elnök
Szerencsés vagyok, hiszen a Klímabarát Települések Szövetségének történetét az alapításától, 2009-től, mint alapító tag önkormányzatának képviselője követhettem nyomon, sőt nagyon hamar az elnökség tagjaként viszonylag közelről részt vehettem annak alakításában is. A lelkes részvétel 2014-től számomra komoly feladattá, megtiszteltetéssé változott. Mint Szövetségünk elnöke, büszke vagyok a megtett útra. Tagönkormányzataink aktív támogatásával közösségünk szoros szakmai kapcsolatokat épített, eredményes pályázatok nyert el és azok megvalósításával bizonyította, hogy a éghajlatvédelem megkerülhetetlen szereplőjévé vált. Eleinte csodabogarak voltunk, de lassan felnőtt mellettünk a mainstream. Ettől függetlenül célunk és küldetésünk ugyan az maradt, néhány téglával hozzájárulni egy élhetőbb, fenntarthatóbb és emberibb világhoz!
Rózsa Zoltán
Szakmai vezető
Mindig is érdekeltek a települések, azok komplexitása, urbanisztikai és természeti kihívásai. Immár 20 éve, hogy a közigazgatásban dolgozom, ebből 15 évig városrendezéssel, az épített és természeti értékek védelmével, jogszabályalkotással foglalkoztam, majd az utóbbi 5 évben feladataim fókuszába kimondottan a környezetvédelem, fenntarthatóság, biodiverzitás és klímavédelem került. Jelenleg a Hegyvidéki Zöld Irodát vezetem. A Szövetség munkáját főleg a budapesti tapasztalataimmal tudom segítem a közigazgatás, hazai és nemzetközi pályázatok, stratégiaalkotás, valamint a szemléletformálás területén.
Kiss Bence Álmos
Projekt menedzser
2021 őszén csatlakoztam a Klímabarát Települések Szövetségének szakmai gárdájához. Etnológus-antropológusként megtanultam, hogy a helyi közösségek igényei és értékei képezik a fenntartható változás biztos alapjait. Közigazgatás-szervezőként és a közigazgatásban eltöltött idő alatt tapasztaltam, hogy ezeknek a lokális igényeknek a becsatornázásához szükséges egy olyan rendszer felállítása, melyben a sok-sok helyi erőforrásból innováció és fontos tapasztalatok születhetnek. Környezetgazdászként tudom, hogy ezek az innovációk csak akkor lehetnek sikeresek, válhatnak követendő, jó példává; ha az adott környezet tiszteletéből, ismeretéből, gyakorlataiból adódnak és annak problémáira reflektálnak, annak lehetőségeiből építkeznek. Jelenleg a Budapesti Corvinus Egyetemen PhD tanulmányaim során városdiplomáciával, a települések között kapcsolatokkal, interakciókkal és együttműködésekkel foglalkozom, melynek során a helyi know how a tudástranszfer révén a tágabb térben is adaptálható, sikeres és jó gyakorlattá válhat. Erre tökéletes példa a Klímabarát Települések Szövetségének munkája, amely a települések klímaváltozásához való minél sikeresebb és hatékonyabb alkalmazkodását segíti elő, továbbá az együttműködés fórumát teremti meg, ahol ezek a fontos tapasztalatok, kipróbált gyakorlatok segítséget és követendő példákat nyújthatnak más települések számára is.
Porhajas Gábor
Szakmai referens
2020. ősze óta vagyok a Klímabarát Települések Szövetségének munkatársa, illetve PhD tanulmányaimat folytatom a Budapesti Corvinus Egyetemen. Kutatási területem Győr-Moson-Sopron megye és a Pozsonyi agglomerációs térség, valamint a Csallóköz határon átnyúló kapcsolatai. Gimnáziumi tanulmányaim végén fordult figyelmem a regionalitás, a helyi fejlesztés-politika, a környezetvédelem és a fenntarthatóság irányában, viszont már kisgyermek kora óta elkötelezett híve vagyok, és érdeklődésem középpontjában áll, a közösségi közlekedés, különösen a kötöttpályás közlekedésnek a világa. A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen folytatott tanulmányaim, illetve a Főpolgármesteri Hivatalban töltött gyakorlati hónapjaim során ismertem meg közelebbről is az önkormányzati rendszer működését, és ekkor határoztam el, hogy munkámmal közvetlenül is az önkormányzati szektort szeretném szolgálni. Azért csatlakoztam a Klímabarát Települések Szövetségének a csapatához, mert úgy gondolom, a globális klímaváltozás ellen az önkormányzatok tudnak a legtöbbet tenni és az önkormányzatok ezen tevékenységét kívánom tudásommal támogatni és segíteni Magyarország egyetlen tematikus cél mentén szerveződő önkormányzati szövetségénél.
Hamza Zsófia
Projekt menedzser
Szociológusként szinte mindig a településekért dolgoztam. Pályám kezdetén vidékfejlesztéssel, a kistelepülések fejlődési lehetőségeivel foglalkoztam, számos kistérségi társulás formálódását követhettem és segíthettem. Majd néhány év, az oktatási és szociális szektorban tett fejlesztéspolitikai szempontú kitérő után egy fővárosi kerület önkormányzatánál, a Hegyvidéken kezdtem új kalandba, ahol közvetlen EU-s
támogatású pályázatokat koordinálok. A Hegyvidéki Önkormányzat Zöld Irodájával való sok éves munka eredményeként egyre fontosabbá vált számomra a fenntarthatóság, a környezet megóvása, az élhető városi környezet megteremtése. Ennek és a települések iránti szenvedélyemnek köszönhetően még az iskolapadba is visszaültem – a Budapesti Műszaki
Egyetem Urbanista szakirányú képzésén bővítem friss ismeretekkel az eddigi tudásomat és tapasztalataimat. Az pedig, hogy csatlakozhattam a Klímabarát Települések Szövetségének csapatához, igazi ajándék számomra. Elkötelezett, a településükért tenni akaró embereket ismerhetek meg a tagtelepülések vezetőiben, önkormányzati munkatársaiban, lakóiban, és
olyan tudások, jógyakorlatok felfedezését és elterjesztését segíthetem, amelyek mind a kistelepüléseken, mind a nagyvárosokban élők számára nélkülözhetetlenek lesznek a megváltozó klímához való alkalmazkodásban.
Elérhetőségeink
Kapcsolat
info@klimabarat.hu
Postacím
1531 Budapest, Pf. 98.
Irodánk címe
1126 Budapest, Kiss János altábornagy utca 47, alagsor 3.
Számlázási adatok
Székhely:
1126 Budapest, Böszörményi út 23-25
Adószám
18135365-1-43
Bankszámlaszám
11701011-21207525