Jó gyakorlat-kereső

Technológia
Település

vizes élőhelyek adaptációja az Attikai Régióban

Athén, Görögország

Az Attikai Régió területén csaknem száz különböző vizes élőhely található, patakokkal (és azok torkolataival), mocsarakkal, tavakkal, lagúnákkal és épített vizes élőhelyekkel. Ezek a területek a biodiverzitás szigeteit alkotják az egyébként leromlott állapotú környezetben, és lehetőséget jelentenek a régió lakóinak, hogy kapcsolódjanak a természettel. A jövőben egyre sérülékenyebbek lesznek ezek az élőhelyek, mert az előrejelzések alapján a területre egyre gyakoribb és hosszabb aszályos időszakok várnak, ennek pedig komoly hatása lesz az itt található vizekre, mert ezek nagy része esővel töltődik.  A klímaváltozás elleni küzdelem jegyében az Európai Unió által finanszírozott OrientGate transznacionális együttműködés keretében stratégiát és cselekvési tervet dolgoztak ki a terület ökoszisztémáinak védelmére és helyreállítására.

A régióban növelték a természeti területek összekapcsolhatóságát, mérsékelték más veszélyek kockázatait (pl. invazív fajok jelenlétét, a szennyezettséget, széttagoltságot). Megnövelték a védettség alatt álló területek számát és méretét, bővítették a monitoring programokat, és hosszútávon kezdték tanulmányozni a fajok klímaváltozásra adott reakcióit. Növelték a koordinációt a különböző szervek között, fokozták az interdiszciplináris együttműködést és erősítették az intézmények kapacitását a klímaváltozás kezelésére. A nyilvánosság részére több oktatóprogramot hoztak létre a klímaváltozásról, az éghajlatra gyakorolt hatásokról.


Wirral: Port Sunlight River Park

Birkenhead, Egyesült Királyság

A Port Sunlight River Park egy olyan 28 hektáros park és vizes élőhely, amely területén korábban szemétlerakó helyezkedett el.  A park területén található egy 37 méter magasságú domb is, melyről remek kilátás nyílik a környékre.

A projekt elsődleges célja az volt, hogy a szemétlerakót átalakítsák egy parkká, és létrehozzanak egy turisztikai akciót Wirral számára amellett, hogy növelik a biodiverzitást, óvják a vizes élőhelyeket, és segítik a helyiek kapcsolódását a parti övezethez. A park északi részén található Sósmocsár kiemelt védelmet élvez, mert több védett vízimadár élőhelye. A környéken nem lehet horgászni, a terület kiemelt tudományos érdeklődést élvez, és olyan növényfajokat ültettek, melyek könnyen veszik fel a harcot a klímaváltozással (pl. tengeri fenyő), de alapvetően is őshonos növényekkel ültették be a parkot (pl. vadvirágok), melyeket csak évente egyszer vágnak vissza.


Új csapadékvíz-tározók Marseilles-ben

Marseille, Franciaország

2014-ben Marseille környékén öt új csapadékvíz-visszatartó medencét helyeztek üzembe a part menti vizek minőségének megőrzése és az árvízveszély csökkentése érdekében. Korábban a heves zivataroktól telítődtek a szennyvízcsatornák, ezek tartalmának egy részét pedig tisztítás nélkül a tengerbe engedték. A beavatkozás során a vízi élőlények számára is egy sor megoldást eszközöltek, például part menti búvóhelyet hoztak létre a halak számára, ezzel támogatva az algásodás folyamatát is. A projekt után amellett, hogy jelentősen javult a város árvízvédelme, sikeresen javították a vízminőséget és védték meg a tengeri (és tengerparti) ökoszisztémákat a további károsodástól.


A durrowi hordalékerdő helyreállítása

Durrowi, Írország

A LIFE05 keretében összesen kilenc erdős élőhely helyreállítását célozták meg, ezek egyike volt a durrowi erdő, amely az Erkina folyó árterén terül el. Az erdőt hátrányosan érintette a terület vízelvezetése és a nem őshonos fajok (tűlevelűek) elszaporodása is. A területen sekély vízelvezető árkok feküdtek, és megállapították, hogy az árvíz visszatartási idejének csökkentése hátrányosan befolyásolja az őshonos hordalékerdőt. Hogy ezt ellensúlyozzák, az árkokban összesen 350 gátat építettek.


A Germasogeia meder mesterséges talajvíz pótlása

Limassol, Ciprus

Ciprus déli végén a Germasogeia folyó keresztezi a Germasogeia területét (Limassol külvárosa). A beavatkozás célja itt az volt, hogy segítse a területe a víztisztulást, és a víztározó visszatöltődését, amelyet megzavart a felvízi gát építése. Ezt úgy tudták végrehajtani, hogy a felvízi duzzasztóból csak fokozatosan engedték le a vizet, és megőrizték a meder magas áteresztő képességét. A projekttel sikerült minimalizálni a tenger felé irányuló talajvíz veszteséget.


Találatok: 99 db