A Žuvintas bioszféra-rezervátum Litvánia középső alföldjének déli részén található, egy különleges, mocsaras területen. A rezervátum két fő vizes élőhely-komplexumból áll: a Žuvintas és Amalvas lápokból, amelyek egy ovális, gleccser által kialakított síkság mélyedésében fekszenek. Ezt a területet a Dovine-folyó vízgyűjtője határozza meg, amely 589 km²-es területet fed le. A Žuvintas-tó különösen jelentős, hiszen a teljes vízgyűjtő terület több mint felét (345 km²) ez a tó teszi ki. A tájat mocsaras síkságok, tavak és lápok uralják, amelyek gazdag élővilágot és egyedi ökológiai értékeket hordoznak.
A 20. század második felében Litvániában a lápterületek kétharmadának elvesztése súlyos környezeti problémákat okozott. Ezek közé tartozott a hidrológiai rendszerek megváltozása, a vadvilág csökkenése, a tőzeg degradációja, valamint a jelentős CO2-kibocsátás, amely az antropogén kibocsátás 25%-át tette ki. A tőzeg ásványosodása vízszennyezést és tőzegsüllyedést eredményezett. A tavak szabályozása és a megnövekedett tápanyagterhelés a vízminőség romlásához, a tavak benövekedéséhez és a vízi növényzet pusztulásához vezetett. Ez csökkentette a természetes víztisztító képességet, és szennyezést okozott a lefolyó vizekben, végül súlyosbította a Balti-tenger szennyezettségi állapotát.
A projekt során az ökoszisztémák természetes képességeit használták a víz szűrésére, tárolására és felhalmozására, valamint a hidrológiai ciklus és a vízáramlás szabályozására